Psaní dává křídlo logo

Prosinec 2020

Milí přátelé, psavci a čtenáři,

je tu konec roku, který byl opravdu jiný než všechny roky předcházející. Byl to rok změn, rok nečekaných situací, nouzových stavů a vládních opatření, ale také rok, který nás naučil přemýšlet jinak a učit se „za pochodu“ novým věcem. Také jsme trochu začeřili v našich tvůrčích vodách a – jak víte z minulých newsletterů – uvedli jsme do života dvě knihy: „Dřímajícího hroma“, jak po domácku říkáme povídkové knize Jak mě připravil o panenství Dřímající hrom (je to náš tip na vánoční dárek),   a také originální pohled do duše Martina Tomáška s názvem Duši nespoutáš (tato kniha půjde do distribuce v polovině ledna). Právě Martina Tomáška Vám blíže představíme v tomto zpravodaji s vůní blížících se Vánoc. A to jsou svátky plné emocí, takže nezapomeňte i koncem roku psát, dívat se kolem s otevřenýma očima a otevřeným srdcem. 

Hezké počtení a nezapomeňte, že psaní dává křídla. Vzlétněte i vy do tvůrčího světa…

Krásné svátky a tvůrčí rok 2021!

Dana Emingerová

„Psaní je smysl života“

Nadine Gordimerová (1923 – 2014)

Tip na vánoční dárek:: Dárkový poukaz na kurz tvůrčího psaní   

Mají vaši blízcí či přátelé touhu začít psát? Plánují, že napíší knihu? Dokonce už ji píší do šuplíku? Mají sen stát se spisovatelem či spisovatelkou? Anebo se jen tak chtějí zdokonalit v psaní příběhů a povídek? Můžete jim pomoci ve splnění jejich přání a věnovat jim pod stromeček dárkový poukaz na náš kurz tvůrčího Psaní podle Lustiga, ať už krátkodobý nebo dlouhodobý. Stačí napsat na info@danaemingerova.cz a v lednu se do toho můžeme společně pustit!  

Dřímající hrom: Kniha s podpisem všech šesti autorů  

Novinku od členů literární skupiny Rozmazlení si u nás můžete objednat a získat ji dokonce s podpisy všech šesti autorů! A jak se kniha líbí těm, kteří jí už stačili zalistovat? Přečtěte si článek v Právu

Na knihu Jak mě připravil o panenství Dřímající hrom jsem se těšila od chvíle, co jsem se dozvěděla o tom, že na ní autoři, mí kolegové za také pohled Zuzany Fajmonové: kurzů tvůrčího Psaní podle Lustiga, intenzivně pracují. 

Budu asi znít zaujatě vzhledem k tomu, že většina z nich jsou moji přátelé, ale mně se jejich kniha opravdu líbí a mohu ji upřímně doporučit. 

Mám ráda příběhy ze života, ve kterých se každý z nás najde a vyhovuje mi rozmanitost jednotlivých pohledů na různá témata. A nejvíc ze všeho si vážím toho, že mě autoři nechali nahlédnout do svých duší a měli odvahu se mnou sdílet kus sebe. 

Zuzka

Naše kurzy: V lednu startují naše dlouhodobé kurzy 

V lednu začínáme s novými dlouhodobými kurzy a 21.-22. února plánujeme náš první víkendový kurz v Praze. Rádi bychom už pracovali naživo, ale uvidíme, jak se bude vyvíjet epidemiologická situace a s ní související vládní opatření. Pokud se situace nezlepší, budeme pokračovat v našich setkáváních on-line. Sledujte aktuální dění na našich stránkách www.psanipodlelustiga.cz.  

Bajkování: Co nového u Šimona?  

Na prosincové bajkování vyhlásil Šimon volné téma, a tak v psaní měli všichni účastníci kurzů volnou ruku. Takto například ožily barvy, které se dokonce osudově pohádaly.

Věra Staňková: Bajka o barvách

Jednou malíř namaloval obraz, kterému kralovaly žlutá a modrá. Plátno ožilo barvami a milovníci umění chodili obraz dlouho obdivovat. Když se jednoho dne zavřely dveře za posledním návštěvníkem výstavy, nemohly to už ješitné barvy vydržet a začaly se hádat, která z nich má na malířově úspěchu větší zásluhu.

Dočíst zde.

Vánoce tu budou co nevidět, a tak vám nabízíme i příběh na toto téma. Takto na Vánoce nahlíží Dana Emingerová. 

Dana Emingerová: Jak nám umřel Pámbuch

„Hele, jak to vypadá v nebi?“ ptá se můj nejmladší syn starších bráchů během štědrovečerní procházky.
„Samý mraky. Mezi nimi je panelák s kanceláří a tam Pámbu vyrábí nový živočichy,“ odpoví mu sedmiletý Šimon.
„A jak si představuješ toho Pámbucha?“ pokračuje ve vyptávání Kryštof.
„Babička říká, že je ve všem a všechno vidí. Někdy vypadá jako pták, jindy jako motýl.“
„Otázka je, jestli je,“ vloží se do debaty nejstarší brácha Matěj.
„Určitě je,“ nepochybuje Kryštof, protože věří na Ježíška. „Kdyby nebyl, kdo by nám asi dneska večer přinesl dárky, ty troubo?!“

Dočíst zde.

Přečtěte si povídky na téma Vánoce.

Když píšu, mohu se zbavit všech svých starostí.

Anne Franková (1929 – 1945)

Povídka na konec: Martin Tomášek

Martin je mladý muž, který žije v Zábřehu na Moravě a přes svůj zdravotní handicap, kdy ho těžká dětská mozková obrna upoutala na invalidní vozík, píše povídky. V roce 2018 se stal dálkovým studentem kurzů tvůrčího Psaní podle Lustiga. Z iniciativy Dany a za pomoci maminky, která se o Martina stará a celý život ho v psaní podporuje, navštívil v témže roce Danin kurz tvůrčího psaní na Králickém Sněžníku. Svými prvotinami zaujal ostatní účastníky natolik, že se rozhodli motivovat ho v dalším psaní a pomoci vydání první knížky. V roce 2021 tak nechá Martin Tomášek poprvé nahlédnout čtenáře do svého nitra i svých odvážných fantazií v knize Duši nespoutáš, která vychází s krásnými ilustracemi studentů Fakulty umění a designu Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.

Knihu si aktuálně můžete objednat na info@danaemingerova.cz.

Lásko, moje, kde jsi?

Je ponuro, pod mrakem. V srdci šrámy po velkých neuskutečněných láskách. Bolest tryská z jizev jako voda z fontány smutku. A ve slabinách pnutí od věčné touhy. Z reproduktorů zní hloubavý Tomáš Klus a jeho Dopis: Píšu ti proto, že mě trápí spousta věcí… Trápí mě, že mě lidi nechápou…
Díky, Tomáši, bez tebe bych tyhle chvíle vůbec nedával.

Dočíst zde

Nestihli jste si přečíst první newslettery? Najdete je zde:

Pokud si nepřejete dostávat náš zpravodaj, prosím, dejte nám vědět na info@danaemingerova.cz