Psaní dává křídlo logo

Září – říjen 2020

Milí přátelé, psavci a čtenáři,

prožíváme nejen hezké babí léto, ale i podzimní návrat epidemie. U nás, v souladu
s doporučenými hygienickými opatřeními, pokračujeme v pořádání našich kurzů, ať už dlouhodobých či krátkodobých. Také připravujeme k vydání dvě knihy, které vznikly v rámci tvůrčího Psaní podle Lustiga. Obě vám představíme v tomto zpravodaji, stejně jako další novinky i naše autory včetně píšícího manažera Boříka Beránka.

Hezké počtení a nezapomeňte, že psaní dává křídla. Vzlétněte i vy do tvůrčího světa…

Dana Emingerová

„Psaní je pro mě neoddělitelné od snu, zdroje energie. Píšu a žiju ve snech.“

Hélène Cixous, francouzská filozofka a spisovatelka

Rozmazlení: Nová kniha o ženách a mužích už má název a jde do tisku! 

Děkujeme všem, kteří se zapojili do hledání názvu povídkové knihy o ženách a mužích, a gratulujeme Bety Benadové, která vyhrála podepsanou knihu za účast v této anketě. Kniha už je v tisku a bude se jmenovat JAK MĚ PŘIPRAVIL O PANENSTVÍ DŘÍMAJÍCÍ HROM a jiné povídky. Skoro padesát příběhů napsala pod vedením Dany Emingerové šestice autorů literární skupiny Rozmazlení, k níž společně s Danou patří Bořivoj Beránek, Monika Hodáčová, Nataša Richterová, Miroslav Tichý a Yakeen J. Helus. Knihu, kterou zdobí originální koláže architekta a herce „Sklepáka“ Davida Vávry, plánujeme pokřtít během autorského čtení  v pátek 4. prosince
v pražském Divadle Dobeška.

Naše kurzy: Nepište do šuplíku, přihlaste se na kurz

V září jsme začali psát a pracovat v obvyklém režimu, i když za zvýšené opatrnosti.  V ochranných pomůckách proběhl zářijový víkendový kurz Psaní podle Lustiga na Chodově, další dvoudenní literární dílny jsou naplánovány jednou až dvakrát měsíčně do konce roku, včetně psaní cestopisů s National Geographic.

Také se stále ještě můžete zapojit do dlouhodobého kurzu buď ve čtvrtek odpoledne anebo v pátek dopoledne (zájemci mohou vstoupit i do „rozjetého vlaku“ a nabízíme jednu návštěvu zdarma). Výuka probíhá v nových prostorách na Vinohradech (Korunní 1302/88, 101 00 Praha 10) pod křídly firmy Simply5, kde máme
k dispozici velkou učebnu, aby byly zajištěné patřičné rozestupy.

Detaily o volných kurzech najdete na našem webu www.psanipodlelustiga.cz

Těšíme se na Vás – přihlaste se na našich webových stránkách!

Vzhůru na zámek Loučeň: Díl II.  

Zájemci o psaní na zámku Loučeň nedaleko Nymburka mají ještě šanci – zbývají poslední místa. Kurz tvůrčího psaní č. 2 se uskuteční ve dnech 12.-15.11. Tentokrát budeme psát příběhy ze zámeckého prostředí  a připravovat originální knihu pro zdejší návštěvníky. Doufejme, že počasí bude přát i výletům po okolí s poznání zdejšího kraje.

Mimochodem, některé příběhy napsané během naší první loučeňské literární dílny již ožily!  Jako první průvodci zinscenovali příběh o začátcích automobilismu na zámku Loučeň. Nataša Richterová pro nás vše zaznamenala při své letní návštěvě zámku. Podívejte se na její fotografie zde.

„Psaní je moje jediná vnitřní možnost jak existovat.“

Franz Kafka

Připravujeme: Dana Emingerová a Martin Tomášek – Duši nespoutáš 

Martin Tomášek se před dvěma lety stal žákem dálkového kurzu Psaní podle Lustiga, protože touží stát se spisovatelem. Na tom by nebylo nic zvláštního, takové sny má více lidí. Jenže Martin je mladý muž na vozíku, jehož duše je od narození uvězněna v těle, které mu dovoluje psát pouze jedním prstem na tabletu s pomocí automatického dokončování slov. O čem píše? O čem přemýšlí? O tom je připravovaná kniha Duši nespoutáš, kterou se rozhodli vydat účastníci literárních kurzů a splnit tak Martinovi jeho sen. Chcete-li se k nám přidat a přispět na vydání knihy i Vy, můžete tak učinit zasláním finančního daru na účet: 314375163/0800. Odměnou Vám bude strhující  kniha, která zachycuje kontroverzní  pohled do duše mladého muže,který se snaží změnit svůj osud. Děkujeme. Máte-li dotaz, napište na info@danaemingerova.cz 

Nedělní bajka, ve středu verše

V září Šimon vyhlásil na našem Facebooku téma pro tradiční Bajkování, a to „bajka kosmická“. Už se zapojil Libor Frank, Anna Vocelová a můžete se pobavit i bajkou naší lektorky Dany Emingerové s názvem Tyranosaurus rex a kometa. Podzimním tématem budou bajky vědecké. Neváhejte a pište!  První bajky už napsali přírodovědci Národního muzea, kterým Dana pomáhá s editací textů pro nové expozice.

Šimon také nezapomněl ani na středeční verše. Tentokrát se jich zhostil právník s poetickou duší.

Oldřich Voženílek: Touha  Nestydatě cudná bývá moje touha Vyhledávat místo pro lehounký dotek. Bludný ateista, jenž se věčně rouhá, Nemůže mít důkaz choulostivých fotek. Dočíst zde.

Zdenka Součková: Těžký život začínajícího umělce  

Zdenka Součková píše jedny z nejvtipnějších povídek. Kromě toho ráda veršuje… ale to pořád ještě není všechno. Podívejte se, co dokáže namalovat horkým voskem. Ostatně o tom, jak propadla enkaustice, je i její blog na webu Psaní podle Lustiga.

Odjakživa nesnáším žehlení. Takže po půldenním kursu enkaustiky jsem usoudila, že to nebude nic pro mě. Ale odříkaného chleba největší krajíc.

Dočíst zde.

Povídka na konec: Bořivoj Beránek

Bořík patří mezi zkušené autory, kteří prošli dlouhodobým kurzem tvůrčího psaní Dany Emingerové. Je členem skupiny Rozmazlení, tvůrců již zmíněné první povídkové knihy o ženách a mužích, a je také pravidelným účastníkem literárních workshopů, jejichž průběh vtipně glosuje (například ve Zprávě o jednom večeru z Krucemburku).

Přečtěte si jeho povídky zde,  níže nabízíme malou ochutnávku na téma nevyzpytatelné vztahy.

Svatba: 

„Asi se budu muset oženit, kamaráde,“ prohodil Radek mezi řečí, když jim číšník přinesl další pivo.
„Prosím tě, a proč?“
„Ále, Olina pořád naléhá a já už toho mám plný zuby. Nechce se mi furt poslouchat nějaký narážky na to, jak její kamarádky už byly požádaný a ona furt nic!“
„Hmm. To máš blbý,“ poznamenal Honza. „Ale přeci se kvůli tomu nepoženeš do chomoutu?“

Dočíst zde.

Nestihli jste si přečíst první newslettery? Najdete je zde:

Pokud si nepřejete dostávat náš zpravodaj, prosím, dejte nám vědět na info@danaemingerova.cz