Psaní dává křídlo logo

Červen – červenec 2020

Milí přátelé, psavci a čtenáři,

s tímto speciálním, rozšířeným čtvrtým číslem zpravodaje jsme si dali trochu načas.  A to proto, abychom se s Vámi mohli podělit o zážitky i výsledky naší práce na kurzu tvůrčího psaní na zámku Loučeň nedaleko Nymburka, který se uskutečnil koncem června.

A že to byly mimořádné čtyři dny plné emocí a překvapení! Může za to velkým dílem i tato dvojice: zámecká paní Kateřina Šrámková, která všem přítomným během čtyř dnů dokázala, že „nic není nemožné“, a architekt i herec David Vávra, který k radosti všech zúčastněných přijel na zámek na jeden večer jako speciální host. Oběma moc děkujeme!

Už teď připravujeme na Loučni pokračování – podzimní literární dílnu ve dnech 12.-15. listopadu. Více se dočtete v tomto zámecko-letním zpravodaji, v němž také vyhlašujeme nové téma tradiční nedělní bajky, a samozřejmě nemohou chybět tipy na další kurzy tvůrčího psaní.

Hezké letní počtení a nezapomeňte, že psaní dává křídla. Vzlétněte i vy do tvůrčího světa…

Dana Emingerová

Udržet své vnitřní vědomí čisté a vědět, zda jsme schopni převzít zodpovědnost za své tvůrčí zkušenosti tak, jak existují ve své pravdivosti a absolutnosti: to je základ každého umění…“

Rainer Maria Rilke

Kurz na Loučni: psaní scének a příběhů na zámku

Úvodní Rilkeho citát jsme nevybrali náhodou. Tento německy píšící básník několikrát navštívil zámek Loučeň a hledal zde inspiraci, stejně jako dvacítka psavců, která na zámku vymýšlela scénky spojené s historickým prostředím i osobnostmi, jenž tu pobývaly, především ze šlechtického rodu Thurn-Taxisů. Pro mnohé autory to byla zcela nová zkušenost – dialogy inspirované místem i dějinami totiž vznikaly na zakázku pro průvodce, kteří zde pojímají procházku zámeckou historii opravdu netradiční formou.

„Měl jsem možnost zažít neuvěřitelné tvůrčí nasazení a rychlost práce, kdy ve 13 hodin ještě nevíme, co dostaneme za úkol napsat (já konkrétně s Natašou), v 15 hodin odpoledne nemáme ještě napsáno nic, přitom po 16 hodině už se od nás očekává výsledek, a ten nejen že skutečně vznikne a ve slušné kvalitě, ale ještě navíc se tentýž den v 19 hodin večer dialog inscenuje, a to přímo v kulisách zámku a hrají ho kolegové, kteří pár minut před tím neměli ponětí o tom, že budou vůbec něco hrát, natož aby znali text! A my s Natašou ve vedlejší místnosti jsme v úplně stejné situaci, hrajeme podle cizího textu, který jsme pár minut předtím dostali, a půl hodiny před tím netušili, že vůbec budeme něco někdy hrát… Neuvěřitelné, myslím, že to už nikdy nezažiju!“ napsal Bořek Beránek.

V rekordním čase vzniklo na zámku pětatřicet dialogů na různá témata, které budou k vidění POUZE na zámku Loučeň. Vznikly i další dialogy
a příběhy, vypovídající o starých legendách a geniu loci tohoto magického místa. Malou ochutnávku vám teď nabízíme. Berte ji jako inspiraci k návštěvě Loučně i pro vaše letní psaní, pokud se budete o prázdninách toulat po hradech a zámcích.

Nataša Richterová: Vědma a tajemný vrch Chotuc 

„Milostpaní, říkám vám, je to čarodějnice!“ rozčiloval se farář a přímo nadskakoval v polstrovaném křesle. Naproti němu u stolku seděla zámecká paní a se zdvihnutým malíčkem usrkávala čaj. „Tahle Anina je odmala taková jiná. Divná,“ pokračoval farář a ve tváři se stále více červenal.

Přečíst zde.

Libor Frank: Interview na YouTube 

Youtuber v roce 2020 pokládá otázky princi Alexandrovi do roku 1934

Y: Dobrý den, pane Alexandře, skvělý, že jste dorazil. Vezmeme to rychle, lidi dneska nemaj na nic moc času.

A: Pozdrav Pámbu.

Y: Měl bych pár otázeček vohledně těch věcí na zámku Loučeň. Jak jste to tam rozjel a tak.

A: Pokud mně budou odpovědi na vaše otázky známy, potom s radostí odvětím.

Přečíst zde.

Lenka Konopásková: Architekt nebo vizionář?

Rozhovor architekta Kaňky s jeho žákem, František Ignácem Prée. Stalo se v 18. století…

„Je to neuvěřitelné, jak se doba stále opakuje. Také jsem takto kdysi promlouval se svým otcem,“ říká Kaňka skoro pobaveným hlasem a usedá s mohutným žuchnutím na dřevěnou židličku v krčmě.

„Nechtěl mě nechat stavby navrhovat, můj otec,“ otáčí se na svého žáka…

Přečíst zde.

Zdenka Součková: Bludiště

„Tati, tati, já chci do bludiště, budeme tam bludišťovat.” Dětskému nadšení nelze odolat. „Neříká se bludišťovat, ale bloudit,” ozývá se v tatínkovi pedagog. „A pak půjdeme ještě do labyrintu a tam budeme labyrintovat,” stupňuje požadavky malý Jaroušek.

Přečíst zde.

Jasmin Carmel: Mcelský zázrak

Jednoho dne se ve Mcelích třem dívkám ve věku 9,11 a 12 let zjevila Panna Marie.

Bum-prásk! Ozve se rána jako když střelí. ,,Proboha! Co to bylo?” vykřiknou vyděšené dívenky a rychle se otočí. V údivu zůstanou stát jako opařené. ,,Vzácná paní, kdo jste?“

Přečíst zde.

Druhá literární dílna na zámku Loučeň bude v listopadu

Více příběhů najdete na našich stránkách www.psani-podle-lustiga.cz v sekci Loučeň. Pokračovat v psaní na zámku budeme ve dnech 12. – 15.11. (opět čtvrtek až neděle), zájemci se mohou přihlásit zde. Ti, kteří se účastnili již prvního kurzu v červnu, mohou při platbě do konce srpna uplatnit téměř 50% slevový kupón – je však třeba o něj před přihlášením na kurz zažádat e-mailem na info@danaemingerova.cz.

Večer s šumným architektem

Architekt, herec a šumný „Sklepák“ David Vávra strávil s účastníky kurzu celý první večer. Kromě tříhodinové přednášky diskutoval s účastníky u krbu až do půlnoci a navíc nabídl k literárnímu zpracování jedno zajímavé téma: životní příběh českého architekta Antonína Raymonda. Domácí úkol padl na úrodnou půdu, jak je zřejmé z mailu Bohuny Kopřivové. „O domácím úkolu již přemýšlím, jak Raymond zachránil Kjóto. To bude moje ,parketaʼ. Je to opravdu krásné město, to se bude psát o tom, proč to udělal…“

Věra Staňková: Jak jsem se stala asistentkou Davida Vávry

„Mám pro vás dobrou zprávu. Na náš zámecký kurz přijede David Vávra!“ oznámila radostně Dana. „Věnuje nám celý večer. Můžete si s ním povídat, o čem budete chtít!“

„Tak to je bomba!“ zaradovala jsem se. Davida Vávru jsem díky Daně už jednou potkala v jeho domovském Divadle Dobeška, ale mít ho celý večer jen tak pro sebe, to se nestává každý den.

Přečíst zde

Vybráno z ohlasů na zámecký kurz 

Zuzana Fajmonová:  

Vyznání lásky mé bohémské rodině  

Jsou jako moje druhá rodina. Každý odjinud, naprosto rozdílní a dokonale jedineční, se společnou vášní , která nás spojuje. Občas mám pocit, že mezi ně nezapadám, když sedím před otevřeným počítačem a s tupým výrazem čumím na prázdnou obrazovku…

Přečíst zde.

Nataša Richterová: 

Alchymie a sekáček  

Před rokem jsem napsala, že psaní s Danou není žádná procházka růžovou zahradou. A za tím si stojím! Psaní je řemeslo a někdy pěkná dřina vyžadující sebekázeň… Psaní s Danou je také alchymie. A já jsem nadšená, že jsem mohla být součástí alchymistické transmutace na zámku Loučeň.

Přečíst zde.

FACEBOOK: Šimon vyhlašuje nové téma pro nedělní bajku! Pište!!!

Naše dlouhodobé kurzy: Jak je to o prázdninách?

Naše dlouhodobé čtvrteční kurzy v Nových Butovicích se začátkem v 17 hodin a dopolední páteční kurzy na Dobešce od 9 hodin budou regulérně pokračovat od 10. září. V létě se setkáme v termínu, pro který hlasovala většina z vás, a tím je čtvrtek 20. srpna od 17 do 20 hodin v Nových Butovicích, kde budou spojeni zájemci z obou skupin.

Kurz pro začátečníky a mírně pokročilé: Tvůrčí zářijový víkend v Praze

Chcete si splnit sen a začít psát? Anebo jste již udělali první krok a těšíte se na další pokračování psaní s Danou?  Pak máte opět šanci – vypsali jsme totiž nový kurz pro ty, kteří chtějí vstoupit do zcela nových vod tvůrčího psaní anebo navázat na úvodní lekci a naučit se opět něco nového. Vše se odehraje v Praze o víkendu 19. – 20. září od 9 do 16 hodin.  Více informací o kurzu se dozvíte zde, přihlásit se můžete již nyní! Uvidíte, že psaní není nuda!

Připravujeme: Nový on-line kurz novinářského psaní

Doba koronavirová vyvolala poptávku po kurzech on-line.  A vyzkoušeli jsme si, že to funguje! Proto od září chceme spustit pro skupiny (4 – 8 osob) on-line kurz, který bude zaměřen na zdokonalování v psaní novinářských textů a zlepšení prezentačních dovedností. Lektorkou bude Věra Staňková, kurz bude rozdělen do tří částí na úvodní třicetiminutovku a dva tříhodinové bloky.

Sledujte kurzy na našich webových stránkách sekci kalendář a přihlášky.

„Psaní je magie, stejně jako jakékoli jiné umění – je to živá voda. A voda je zadarmo. Tak pijte. Pijte, co hrdlo ráčí!“

Stephen King

Příběh na konec: Miroslav Tichý

Mirek Tichý navštěvuje dlouhodobý kurz tvůrčího Psaní podle Lustiga pod vedením Dany Emingerové. Je talentovaný autor, aktuálně připravuje spolu s dalšími tvůrci povídkovou knihu o ženách a mužích. Jeho práce si můžete přečíst zde.  

A tady je ukázka, jak Mirek Tichý pojal téma fotbal na zámku Loučeň. Málokdo totiž ví, že právě z Loučeně se fotbal rozšířil do celých Čech a že díky spolužákům Ericha Turn-Taxise k nám doputoval přímo z Cambridge.

„A ten můj fotbal, co zahráli na zámku, to je tedy fakt úlet!“ radoval se Mirek svým osobitým způsobem z překvapení, když právě jeho scénku o zákulisí založení fotbalového klubu sehráli místní průvodci při naší první návštěvě zámku Loučeň.

Jak se princ Erich nudil 

Nuda. Všichni to jistě znáte. Nudu. A pozor! Nemyslím tu nudu, kdy běháte šatů prostí někde po pláži. Myslím takovou tu klasickou nudu pěkně u okna. S koukáním do deště, mozkem plným nudy, ale rozhodně ne s mozkem plným nápadů, co dělat. Asi si řeknete,
že nuda je pěknej vopruz, že z nudy nikdy nic dobrého nevzejde. Ale s unáhlenými závěry raději opatrně. Není nuda jako nuda. Jde totiž o to, kdo se nudí, kde se nudí a taky s kým.
A o tom je náš příběh.

Přečíst zde.

Nestihli jste si přečíst první newslettery? Najdete je zde:

Pokud si nepřejete dostávat náš zpravodaj, prosím, dejte nám vědět na info@danaemingerova.cz