Psaní dává křídlo logo

Duben 2020

Milí přátelé, psavci a čtenáři,

když jsme letos na začátku března vydali první zpravodaj, netušili jsme, jakou turbulenci budou mít následující týdny ani to, jak moc vstoupí koronavirus do našich životů. Koho by napadlo, že budeme šít roušky a také je nosit, učit se s dětmi vyjmenovaná slova, nakupovat jenom v určitých hodinách, venčit sousedovi psa, telefonovat každý den rodičům nebo prarodičům, tleskat a děkovat zdravotníkům, prodavačkám, policistům, hasičům a dalším hrdinům všedního dne. A také o tom všem psát. Mám radost z povídek, bajek, příběhů a zamyšlení, které jste mi v těchto dnech poslali. Najdete je na našem webu a jejich malou ochutnávku i v tomto druhém zpravodaji.

Hezké počtení a nezapomeňte, že psaní dává křídla. Vzlétněte i vy do tvůrčího světa…

 

Dana Emingerová 

„Koronavirus je spisovatelův přítel: všechno je zakázané, jen sezení na zadku a psaní dovoleno. Využijte toho!“ 

Ondřej Neff

Příběhy z doby koronavirové

Pandemie, kterou z takové blízkosti nezažil nikdo z nás, je pro mnoho autorů nečekanou inspirací. V jeden jediný den se sešlo v emailové schránce i deset příspěvků, a to je v historii společného tvůrčího psaní rekord! Na našich stránkách v části www.psani-podle-lustiga.cz najdete tyto příběhy v kategorii virtualni korona-kurz. V newsletteru pak několik příspěvků od našich autorů z Prahy, Olomouce a Brna. Příspěvek Projev Václava Havla k současné situaci s téměř 3000 přečteními se stal letošním rekordmanem.

Psaní podle Lustiga Havel
Foto: Josef Horázný

Petr Pravda: Projev Václava Havla k současné situaci

Vážení spoluobčané,
andělé mi doporučili, abych k vám promluvil tak jako kdysi. Kdybych tedy byl vaším prezidentem, řekl bych vám: Předpokládám, že jste mne nenavrhli do tohoto úřadu proto, abych náhle zmizel z vašeho obzoru, mlčel nebo dokonce lhal. Situace naší země není dobrá.

Dočíst zde.

„V literatuře se ti hodí všechno. Všechno, co zažiješ, můžeš do svého příběhu použít! Dobrý, špatný, krásný, hnusný. Všechno ti slouží.“ 

Arnošt Lustig

Psaní podle Lustiga Ticho
Ilustrační obrázek: www.pixabay.com

Zuzana Fajmonová: Poselství

První dny karantény pro mě, jako autistu, byly v podstatě splněným snem. V obchodě bylo pět lidí i s prodavačkou, všichni mlčeli a moc dlouho se při nákupu nezdrželi, takže se prostorem linulo ticho a všudypřítomný klid. Trochu míň mě těšily prázdný regály i fakt, že se musím poprat o poslední balení kolínek, který za normálních okolností nikdo nekupuje, ale teď jsou zhruba stejně cenným zbožím jako rouška a nitrilový rukavice.

Dočíst zde.

Jana Bednářová: Kalendář postupu koronaviru 

1. 3. 2020 Chybí mi sex

3. 3. 2020 Chybí mi smysl bytí

5. 3. 2020 Chybí mi rozhodnost

7. 3. 2020 Chybí mi sebevědomí

9. 3. 2020 Chybí mi domov

11. 3. 2020 Chybí mi klid a bezpečí

13. 3. 2020 Chybí mi moje práce

15. 3. 2020 Chybí mi přátelé

17. 3. 2020 Chybí mi rouška

19. 3. 2020 Chybí mi víra

21. 3. 2020 Chybí kloboukové gumičky

23. 3. 2020 Nic mi nechybí. Ve středu už budou gumičky…

Psaní podle Lustiga Havel Karel Gott
Foto: František Otrmann

Zdenka Součková: Kávová sedlina věští lepší zítřky

„Obleč se slušně, nikdy nevíš, koho potkáš,“ říkávala moje máma, když jsem byla v pubertě.
„Jasně, třeba Karla Gotta, a pozve mě na večeři…“ dodávala jsem opovržlivým tónem. Na to byla máma obzvlášť citlivá, když se někdo otíral o jejího idola. Bylo to, přiznávám, trošku monotematické, ale máma vždycky zčervenala, a než se vzmohla na odpověď, tak už jsem byla v prachu.

Dočíst zde.

Libor Frank: Modrá kulička

Byl jednou jeden Vesmír. Přesto, že už tady byl veeelmi dlouho, byl pořád vlastně ještě hodně mladý. No a jak už to tak u mladých často bývá, neví kolikrát tak nějak, co by a kudy a prostě se nudí. A tak si jednou Vesmír pro zábavu třesknutím vytvořil kuličky. Krásné barevné, na cvrnkání i jiné vesmírné hraní.

Dočíst zde.

Psaní podle Lustiga Modrá Kulička
Ilustrační obrázek: www.pixabay.com
Kurzy tvůrčího psaní Dana Emingerová

Připravované kurzy: Sledujte naše stránky, kurz na zámku Loučeň v červnu 

Většina našich kurzů, avizovaných na stránkách www.psanipodlelustiga.cz, je z důvodu koronaviru dočasně pozastavena. Přesto máme jednu dobrou zprávu! Podařilo se nám domluvit hezký náhradní termín pro kurz na zámku Loučeň od 18. do 21. června. Věříme, že v tomto termínu se již situace uvolní. U ostatních kurzů sledujte aktuální informace na našem webu i Facebooku.

Inspirace: Máte doma nějaký předmět, spojený s vaším dětstvím?
Psaní podle Lustiga Emingerová Dana dětství
Koláž David Vávra

V těchto dnech je vcelku populární dávat na Facebook fotky z dětství.   Ale nemusí to být jen osobní fotografie, které mohou připomínat „staré dobré časy“, ale i různé věci, které se dětí z generace na generaci, anebo rodinné historky, které se vyprávějí u jednoho stolu. Pojďme si spolu doma více vyprávět a třeba o tom i psát. Tady je jeden příběh pro inspiraci.

Dana Emingerová: Obraz s Pavlíkovou kyticí

Ten obraz mám spojený s dětstvím, stejně jako bimbací hodiny a klavír     s lampičkami, babiččin šlapací šicí stroj a kulatý stůl v obýváku, kolem kterého jsme se honili, když děda nebyl doma. Připomíná mi americká kamna s desítkami slídových okýnek, za kterými se mihotaly hřejivé plameny.

Dočíst zde.

Psaní podle Lustiga Hana Kavalová

Příběh na konec: Hana Kavalová

Účastnice kurzů tvůrčího psaní Hana Kavalová pochází z Ostravy. Píše prózu i básně, chystá svoji první básnickou sbírku. Na našich stránkách najdete její příspěvky, níže si můžete přečíst, jak se poprala s následujícím úkolem: Prohlédněte si vyobrazený předmět a vymyslete, komu patřil a k čemu se používal. Pak napište druhý příběh ve zcela jiném žánru.

Vrátila jsem se sice už před dvěma dny, ale pořád ve mně dozníval ten neobyčejný pocit poznání něčeho naprosto nového a neznámého. Sbaleno na cestu domů jsem měla velmi rychle. Při odchodu jsem tentokráte nemusela ani zhasínat. Cena za spotřebovanou elektřinu na terapeutickém pobytu ve tmě není účtována. Při odjezdu z netradiční dovolené jsem od organizátora dostala na památku dárek. „Nazvěte si ho prvním slovem, které vás napadne,“ řekl při loučení.

Dočíst zde.

Hana Kavalová: Východ nad Ruskamenem 

Horký den pomalu přechází do horké noci.
Léto přebírá vládu moci.

Den slunovratu ve své magické síle.

Měkkost těla, nad hlavou všechny hvězdy světa.
Ve světle luny vidět je pouze silueta.

Díváš se do oči mořské víle.

Je dvě hodiny ráno, neustláno.
Pomilována mořem čekám ráno.

Vítám úsvit tam nahoře, nad kamenem.

Koupu se v mořské soli, ve své nahotě smysluplně.
Paprsky hvězd houpou mě na své vlně.

Tak nádherný je východ slunce nad Ruskamenem.

Nestihli jste si přečíst první newsletter? 

Pokud si nepřejete dostávat náš zpravodaj, prosím, dejte nám vědět na info@danaemingerova.cz