Kurzy tvůrčího psaní podle Arnošta Lustiga se spisovatelkou Danou Emingerovou

Dana Emingerová

(*1961 v Benešově)
Novinářka a spisovatelka Dana Emingerová si získala profesionální jméno v dobách popularity časopisu Mladý svět reportážemi, cestopisy a zejména portrétními rozhovory se známými osobnostmi.

Její interview s Václavem Havlem přetiskl i prestižní americký list New York Review of Books. Po roce 1989 sestavila v souboru Co dělají bývalí řadu rozhovorů s čelními politiky komunistické éry, které odhalovaly jejich povahu a způsob myšlení.

Po stážích na francouzské univerztě Université Lille Nord de France (1990) a v zahraničních médiích – v pařížské redakci rozhlasové stanice Evropa 2, v časopisech Le Nouvel observateur a L´Hebdo a švýcarských novinách 24 heures (1990-1991) se stala nezávislou publicistkou.

Od roku 1993 se zabývala též PR a stala se šéfredaktorkou několika firemních periodik – např. Citroen Aktuality, magazín Elegant společnosti ZČE, časopisy firmy Siemens (Se zóna a Aktuality) a ÚJV Řež (Jaderník). V roce 2004 přijala nabídku na pozici vedoucí interní komunikace v ČEZ, kde založila zaměstnanecký magazín ČEZ News, který několikrát získal medailové ocenění ve Zlatém středníku. V roce 2006 odešla do ČSA na pozici ředitelky interní komunikace a šéfredaktorky palubního časopisu ČSA Review. Působila dlouhá léta jako porotce Zlaté litery PR klubu i jako expert na interní a krizovou komunikaci, o níž přednášela ve firmě Lexik, pro PR club i v dalších vzdělávacích společnostech (Cooperation, TOP Vision, IIR).

V roce 2008 manažerskou práci v polostátních firmách opustila a vrátila se k tvůrčí práci – publicistice a psaní knih. Jejím knižním debutem byl podíl na dokumentu o „zázračné“ rehabilitační sestře Ludmile Mojžíšové (Grada 1996), samostatně napsala deset knih. Jako publicistka píše pro MF Dnes a IDNES reportáže, investigativní články a cestopisy, příležitostně spolupracuje i s dalšími redakcemi (Marianne, Právo, Český rozhlas). V roce 2014 připravovala každý všední den fejetony pro rozhlasový pořad Apetýt brněnského studia Českého rozhlasu. Publikuje též v zahraničních médiích. Např. její interview s kapitánem Schettino ze ztroskotané lodi Costa Concordia otiskly či citovaly noviny i ve Švýcarsku, Velké Británii a Švédsku. Od srpna 2014 je reportérkou časopisu National Geographic, který jí v roce 2020 udělil cenu cenu Best Edit za reportáž Tajemný Vyšehrad.

Dana Emingerová je žákyní dlouhodobých kurzů tvůrčího psaní Arnošta Lustiga, které převzala. Semináře PSANÍ PODLE LUSTIGA podle metody slavného spisovatele pravidelně organizuje v Praze, v Brně i v rámci časopisu National Geographic a Akademie ČTK. Organizuje literární dílny na různých místech republiky. Výsledkem jsou konkrétní realizace: Stamichmanova stezka pod Králickým Sněžníkem či dialogy pro zámecké prohlídky na zámku Loučeň. A také několik knih, které Dana napsala spolu se svými žáky. 

Dana Emingerová žije v Praze spolu se svým manželem, novinářem Petrem Pravdou, se kterým má tři syny. Její mladší sestra Eva je jazzová zpěvačka a bývalá úspěšná volejbalová reprezentantka. Právě s ní se Dana stala juniorskou vicemistryní ČR v dorosteneckém volejbale (1979). Od roku 1990 osm let pracovala ve výboru Mezinárodního klubu lyžujících novinářů SCIJ jako vice-prezidentka. Několikrát vyhrála lyžařské závody na světových novinářských setkáních SCIJ (1988, 1991, 1993, 1994, 1995).

Reportáž České televize o Daně Emingerové (začátek 13:56)

Rozhovory o kurzech Dany Emingerové v deníku Metro, na webu Pointa, v Deníku.cz.

Rozhovory v Českém rozhlase:
Host do domu
Host do domu 9. listopadu 2017

Rozhovory v České televizi:
Před půlnocí o Něžné tygřici
Všechnopárty

Rozhovory na iDNES:
Kdo chce psát knihy, musí číst
Emingerová hledá lásku v nové knize

Recenze:
Neviditelný pes

Knihy Dany Emingerové

Duši nespoutáš (2021)

Jak mě připravil o panenství Dřímající hrom – povídková kniha skupiny Rozmazlení (2020)

Kouzlo psaní knih (2019)

Šprti a flamendři aneb my všichni z Pláně (2018)

Pohádky do ouška (2018)

Doba obalová (2017)

Legionář a sněžná žena (2012) 

Kravaťáci (2012)

Živel Lustig – Jak se píše kniha (2011)

In flagranti (2010)

Něžná tygřice (2009)

Táhne mi na dvě stě  (2002)

Dva životy. Hovory s Viktorem Fischlem (2002)


Více informací na webu Dany Emingerové – www.danaEmingerova.cz